Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

SEALS Swim kicks off season

Wednesday, June 12, 2019

The Granbury SEALS Swim Team attended its first circuit meet of the 2019 summer season in Flower Mound on Saturday. As a team, Granbury took home 42 gold medals and finished second in the meet behind the host Flower Mound Blue Fins. Flower Mound had 3,689.5 total points, and Granbury had 2,973.5. The SEALS will next compete at the circuit meet at Trophy Club this Saturday. Top-three finishers for the SEALS at Flower Mound are listed by event below.

GOLD MEDAL WINNERS

Girls 11-12 200 Yard Medley Relay: Bethany Crowe, Remi Chastain, Avery Young and Elise Ward (2:31.54) Girls 13-14 200 Yard Medley Relay: Rayah Gifford, Kamryn Kupper, Madison Jones and Tessa Fox (2:18.69) Girls 15-17 200 Yard Medley Relay: Kori Brawner, Mary Power, Kyla Lindsey and Kalea Roach (2:07.80) Girls 6 and Under 25 Yard Freestyle: Leah Citzler (32.43) Boys 8 and Under 50 Yard Freestyle: Kyle Brawner (38.56) Boys 9-10 50 Yard Freestyle: Logan Crowe (36.25) Girls 11-12 100 Yard Freestyle: Bethany Crowe (1:06.41) Girls 13-14 100 Yard Freestyle: Kamryn Kupper (1:06.20) Boys 13-14 100 Yard Freestyle: Ryan Solisz (1:01.67) Women’s 18-24 100 Yard Freestyle: Jessica Gryder (1:05.21) Men’s 18-24 100 Yard Freestyle: Jonah Delaney (56.45) Men’s 40 and Over 100 Yard Freestyle: Rocky Bludworth (1:11.44) Girls 6 and Under 25 Yard Backstroke: Leah Citzler (30.97) Boys 8 and Under 25 Yard Backstroke: Aiden Gifford (21.72) Boys 9-10 25 Yard Backstroke: Logan Crowe (18.94) Girls 11-12 50 Yard Backstroke: Bethany Crowe (35.18) Boys 11-12 50 Yard Backstroke: Bodie Chastain (35.42) Girls 15-17 50 Yard Backstroke: Kori Brawner (31.60) Women’s 18-24 50 Yard Backstroke: Kaylee Brawner (31.34) Men’s 18-24 50 Yard Backstroke: Preston Phillips (31.40) Women’s 40 and Over 50 Yard Backstroke: Connie Rust (38.71) Girls 8 and Under 25 Yard Breaststroke: Harper Fox (29.49) Boys 9-10 25 Yard Breaststroke: Logan Crowe (20.94) Boys 11-12 50 Yard Breaststroke: Bodie Chastain (38.09) Boys 13-14 50 Yard Breaststroke: Jordan Buchanan (34.97) Women’s 18-24 50 Yard Breaststroke: Kinsey Brawner (36.05) Women’s 40 and Over 50 Yard Breaststroke: Connie Rust (37.94) Girls 13-14 50 Yard Butterfly: Rayah Gifford (31.27) Girls 15-17 50 Yard Butterfly: Mary Power (27.69) Women’s 18-24 50 Yard Butterfly: Kaylee Brawner (29.55) Boys 8 and Under 25 Yard Freestyle: Aiden Gifford (18.06) Boys 11-12 50 Yard Freestyle: Bodie Chastain (30.32) Women’s 18-24 50 Yard Freestyle: Jessica Gryder (29.44) Women’s 40 and Over 50 Yard Freestyle: Connie Rust (30.53) Boys 8 and Under 100 Yard IM: Kyle Brawner (1:43.00) Girls 9-10 100 Yard IM: Carmen Citzler (1:47.65) Boys 13-14 100 Yard IM: Ryan Solisz (1:10.27) Women’s 18-24 100 Yard IM: Kinsey Brawner (1:07.57) Men’s 18-24 100 Yard IM: Jonah Delaney (1:05.05) Men’s 40 and Over 100 Yard IM: Rocky Bludworth (1:23.04) Women’s 18 and Over 200 Yard Freestyle Relay: Kinsey Brawner, Abby Swaim, Jessica Gryder and Kaylee Brawner (1:53.63) Men’s 18 and Over 200 Yard Freestyle Relay: Jonah Delaney, Rocky Bludworth, Eamonn Young and Preston Phillips (2:02.36)

SILVER MEDAL WINNERS

Girls 9-10 100 Yard Medley Relay: Addilyn Austin, Jeorgia Throne, Hannah Ward and Miley Maxwell (1:29.35) Boys 13-14 200 Medley Relay: Caleb Andrews, Heath Crowe, Ernest ward and William Power (2:46.00) Boys 8 and Under 50 Yard Freestyle: Aiden Gifford (38.96) Boys 9-10 50 Yard Freestyle: Caeleb Gifford (37.28) Girls 13-14 100 Yard Freestyle: Tessa Fox (1:07.01) Boys 13-14 100 Yard Freestyle: Heath Crowe (1:09.59) Girls 15-17 100 Yard Freestyle: Kalea Roach (1:02.97) Boys 6 and Under 25 Yard Backstroke: Mason Prince (29.72) Boys 9-10 25 Yard Backstroke: Caeleb Gifford (21.11) Girls 11-12 50 Yard Backstroke: Bray-lee Martin (39.95) Girls 13-14 50 Yard Backstroke: Rayah Gifford (32.81) Boys 13-14 50 Yard Backstroke: Ernest Ward (37.94) Boys 8 and Under 25 Yard Breaststroke: Tyler Citzler (31.68) Boys 13-14 50 Yard Breaststroke: Ryan Solisz (35.77) Women’s 18-24 50 Yard Breaststroke: Mack Reiner (36.73) Girls 9-10 25 Yard Butterfly: Hannah Ward (24.94) Girls 13-14 50 Yard Butterfly: Madison Jones (34.43) Boys 13-14 50 Yard Butterfly (29.89) Women’s 18-24 50 Yard Butterfly: Mack Reiner (34.23) Men’s 18-24 50 Yard Butterfly: Preston Phillips (30.25) Boys 8 and Under 25 Yard Freestyle: Kyle Brawner (18.50) Boys 9-10 25 Yard Freestyle: Caeleb Gifford (17.01) Girls 13-14 50 Yard Freestyle: Madison Jones (30.26) Boys 13-14 50 Yard Freestyle: Jordan Buchanan (27.17) Women’s 18-24 50 Yard Freestyle: Abby Swaim (30.18) Women’s 18-24 100 Yard IM: Mack Reiner (1:18.40) Boys 8 and Under 100 Yard Freestyle Relay: Cameron Brinkman, Tyler Citzler, Mason Prince and Jude Ward (1:50.73) Girls 9-10 100 Yard Freestyle Relay: Lara Folegatti, Emma Austin, Londyn Greene-Wright and Carmen Citzler (1:27.13) Boys 11-12 200 Yard Freestyle Relay: Vincent Brock, Grant Malcolm, Ryan Mc-Farland and Callen Smith (2:34.52)

BRONZE MEDAL WINNERS

Girls 8 and Under 50 Yard Freestyle: Greenleigh Throne (46.68) Boys 9-10 50 Yard Freestyle: Andy Debello (41.37) Boys 13-14 100 Yard Freestyle: Ernest Ward (1:11.03) Girls 8 and Under 25 Yard Backstroke: Greenleigh Throne (24.92) Boys 8 and Under 25 Yard Backstroke: Jude Ward (24.31) Girls 9-10 25 Yard Backstroke: Carmen Citzler (20.14) Girls 11-12 50 Yard Backstroke: Liz Herrera (43.38) Boys 13-14 50 Yard Backstroke: Zane Herndon (38.07) Girls 15-17 50 Yard Backstroke: Mary Power (32.26) Girls 9-10 25 Yard Backstroke: Jeorgia Throne (22.21) Girls 11-12 50 Yard Breaststroke: Remi Chastain (43.08) Girls 13-14 50 Yard Breaststroke: Kamryn Kupper (38.78) Boys 13-14 50 Yard Breaststroke: Zane Herndon (38.62) Girls 11-12 50 Yard Butterfly: Avery Young (40.85) Boys 11-12 50 Yard Butterfly: Connor Lindsey (41.62) Boys 13-14 50 Yard Butterfly: Triston Ragland (33.82) Boys 8 and Under 25 Yard Freestyle: Jude Ward (20.71) Girls 11-12 50 Yard Freestyle: Braylee Martin (34.39) Girls 15-17 50 Yard Freestyle: Kori Brawner (28.51) Boys 13-14 100 Yard IM: Triston Rag-land (1:19.19) Girls 15-17 100 Yard IM: Kyla Lindsey (1:18.61) Girls 8 and Under 100 Yard Freestyle Relay: Greenleigh Throne, Mari Folegatti, Leah Citzler and Harper Fox (2:11.31) Girls 9-10 100 Yard Freestyle Relay: Bailey Stone, Mattie Weaver, Eden Stone and Rhiyann Wood (1:37.42)

grant@hcnews.com | 817-573-7066 ext. 254

 

 

Hood County News

1501 S. Morgan
PO Box 879
Granbury, Texas 76048

Open
M - TH: 8:30 AM - 4 PM
F: 8:30 AM - 12 PM

Privacy Policy